Przewlekłe zapalenie oskrzeli – metody leczenia
shutterstock_94231009

A A A

Za przewlekłe zapalenie płuc uznaje się stan zapalny, który utrzymuje się przez trzy miesiące w ciągu roku, w przeciągu kolejnych dwóch lat. Objawy są szczególnie uporczywe w godzinach porannych i tuż po przebudzeniu. Chory nie jest w stanie złapać oddechu i męczy go uporczywy kaszel. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w astmę, bądź alergię oskrzelowo-płucną. W poniższym artykule omówimy metody leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz główne objawy chorobowe.

Czynniki chorobotwórcze

Najważniejszymi czynnikami etiologicznymi, warunkującymi rozwój schorzenia są:

 • palenie papierosów
 • częste infekcje wirusowe
 • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (powietrze zanieczyszczone oparami trującymi, spalinami, oparami chemicznymi)
 • schorzenia układu oddechowego
 •  obniżona odporność

Objawy chorobowe

Kaszel utrzymuje się przez trzy miesiące w ciągu roku. Tuż po przebudzeniu przybiera na sile i występuje także obfita wydzielina płucna, która – w przeciwieństwie do zapalenia ostrego – jest bezbarwna. W ciągu dnia napady kaszlu są rzadsze. Podczas wykonywania badania lekarskiego daje się słyszeć wyraźne świsty w klatce piersiowej. Dokładniejsze dane mogą być jednak osiągalne dopiero po wykonaniu badania spirometrycznego.

Właściwe leczenie

Przeprowadzenie skutecznego leczenia jest możliwe po uprzednim wyeliminowaniu czynników etiologicznych. Chory musi zdawać sobie sprawę ze swojego stanu i samodzielnie podjąć decyzję o zmianie trybu życia. Po wykluczeniu czynników pierwotnych można przejść do leczenia środkami farmakologicznymi. Terapia przewlekłego zapalenia oskrzeli opiera się na podawaniu choremu leków, rozszerzających oskrzela i wziewnych steroidów. Najpopularniejszymi lekami rozszerzającymi oskrzela, są: beta2-mimetyki, bromek ipratropium i specyfiki zawierające teofilinę. Beta2-mimetyki znajdują zastosowanie w terapii astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz innych chorób przebiegających z obturacją w drogach oddechowych.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli powinno przybierać charakter kompleksowy. Osoba paląca musi rzucić palenie, pijąca odstawić alkohol, zaś osoba z nadwagą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Osoby otyłe mają zazwyczaj kłopot z utrzymaniem równomiernego oddechu nawet po krótkotrwałym wysiłku, co może prowokować ogromne problemy w przypadku zachorowania na zapalenie oskrzeli.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Przewlekłe zapalenie oskrzeli - metody leczenia aldona

  podczas zapalenia oskrzeli można palić papierosy? ale tak np. jeden papieros na dzień.
  albo jak się z tego wyleczy to można wrócić do nałogu?

  Odpowiedz

 2. Re: Przewlekłe zapalenie oskrzeli - metody leczenia waldek

  Mam 80 lat , choruje na przewlekle zapalenie oskrzeli,moja choroba polega na tym ze po paru krokach jestem tak zmęczony ze tracę oddech,czy jest taki lek ze mogę się wyleczyć?.Serdecznie pozdrawiam Waldek

  Odpowiedz